Už vieme, ako môže vyzerať také echtné šestonedelie, čo všetko za tým je (alebo nie je), a určite by bolo fajn napísať si aj veci, ktoré by – aspoň čisto hypoteticky, keďže je to naozaj veľmi individuálne – mohli pomôcť z pekla von alebo aspoň zmierniť jeho priebeh.

Čo všetko teda pomáha?

V prvom rade, NIE JE HANBA vyhľadať odbornú pomoc, nech je vaše šestonedelie akékoľvek – aj keď je žena „len“ smutná, ale zároveň má pocit, že by sa rada o tom porozprávala s niekým odborne vzdelaným, smelo do toho! Naozaj netreba čakať na chvíle, kedy budete sedieť na balkóne a plakať od zúfalstva alebo sa dostanete do stavu totálnej neschopnosti postarať sa o čokoľvek – a kohokoľvek – okolo vás. Tam to totižto vôbec nemusí zájsť. 

Odkedy sme boli s Evičkou u psychologičky, vrele to odporúčam každému 😀 od danej návštevy v podstate spriadam plány, ako si z tej chápajúcej bytosti urobiť naj kamku tak, aby to nebolo podozrivé – ale obávam sa, že ak by sme sa okolo nej všetky Pojašené zlietli ako vrany, a zavalili ju koláčikmi a našimi problémami, dostali by sme doživotný zákaz sa k nej približovať. Súdnou cestou.

Srandujem. Trochu… Fakt bola skvelá. Zdôveriť sa niekomu, kto vám pozerá do očí a POČÚVA vás a každé jedno vaše slovo vníma a berie vážne bolo…wow. Proste wow. Niekto, kto vás nesúdi, nekritizuje, nekrúti očami ani hlavou, proste počúva, pýta sa a zaujíma sa. A ako bonus vás navedie presne k tomu AHA momentu, po ktorom si uvedomíte, že to ide. A že to bude dobré.

Takže…návštevu psychológa/psychologičky odporúča 10 Lenivých matiek z 10tich.


Rozprávať o tom, písať o tom, nedusiť to v sebe

Toto je podľa mňa úplne najdôležitejšia vec. Proste to dajte von, je to ozdravné – a ak sa na to necítite vo svojom okolí, nech sa páči, toto je jedna mega skvelá skupina, kde bude čokoľvek, čo napíšete, rešpektované a neodsudzované:

4ty3mester a 4ty3mester na Instagrame

Ak máte vo svojom okolí niekoho, komu sa môžete zdôveriť a posťažovať, neváhajte. Manželka / manžel / partner / partnerka / priateľ / priateľka, kamaráti, známi, napíšte im, zavolajte, stretnite sa s nimi, dajte to von.

Nikdy, naozaj nikdy, to neduste v sebe, bude to len horšie. Ak toto nie je pre vás cesta, napíšte si to len tak pre seba. Do zošita, na papier, do počítača, prípadne nahrajte na diktafón a vymažte, vyrozprávajte, zakopte, spáľte, čokoľvek – fantázii sa medze nekladú – základ je, že to proste musí ísť von. 


Žiadne nároky!!!

Takpovediac späť na zem. Drobné ciele. Napríklad – zajtra ráno vstanem a umyjem si zuby. Alebo očešem vlasy. Len nie všetko naraz, nebuďte na seba náročné. Nesrandujem!

Dovoľte si celý deň nerobiť nič okrem starania sa o dieťa. Žiadne nákupy, varenie, upratovanie, práca – iba vy a vaše dieťa. Okúpte sa spolu, váľajte sa na posteli, spite spolu, vyzlečte bábätko aj seba a položte si ho na hruď, a proste buďte prítomné. Nič – naozaj nič – nie je dôležitejšie v tom momente ako vy a vaše dieťa.

Dovoľte sama sebe úplne zlenivieť – a s tým súvisí aj ďalší bod.


Nehanbiť sa poprosiť o pomoc

Je úplne jedno, koho. Rodinu, priateľov, známych, partnera alebo partnerku – ktokoľvek je schopný a ochotný pomôcť, berte to a nehanbite sa ich požiadať o čokoľvek.

Nech vám nakúpia.

Nech vám navaria.

Nech vám upracú.

Nech vás objímu a vypočujú, ak to tak chcete.

Nech vám postrážia alebo zabavia staršie dieťatko, ak nejaké máte.

Nech vám neberú dieťa, aby ste si všetky tieto veci urobili samé, pokiaľ ich o to vyslovene nepožiadate. Práve to, že za vás toto všetko urobia, vám poskytne čas, kedy sa môžete venovať iba bábätku a budovať si s ním vzťah, naladiť sa naň a stavať svoje sebavedomie a kompetenciu matky.

Do starostlivosti o domácnosť aj dieťa zapojte aj partnera / partnerku. Vždy, keď to ide. Aj keď iba na 5 minút – každá chvíľa sa ráta. Je to predsa naša domácnosť a naše dieťa.


Pravidelný me-time

Aj 5 minút denne osamote vo vani alebo sprche dokáže niekedy zázraky. Čím je dieťatko väčšie, časové intervaly môžete skúšať predlžovať – s ohľadom na to, ako to vy sama cítite. Ale fakt je super popri celej tej starostlivosti o dieťa myslieť aj na seba a dopriať niečo iba sama sebe – či už je to masáž alebo „obyčajná“ prechádzka do obchodu či vynesenie smetí (naozaj!!), doprajte si to. Je to dôležité. Mama je dôležitá!

Konkrétne tento bod sa napríklad mne osobne momentálne nedarí vôbec, o to viac držím palce ostatným, lebo vidím, aké následky na mne zanecháva nepretržitá, neustála a nikdy nekončiaca starostlivosť o deti – rozumej, totálne mi z toho hrabe.

Z hľadiska dĺžky článku sa môže zdať, že je to v podstate jednoduchý proces. Čo je na tom také ťažké? Reálne asi všetko – ale najťažšie je rozoznať a priznať si, že potrebujem pomoc. Aj keď len malú, v podobe nákupu alebo navarenia. Často sa s tým spája pocit zlyhania a hanby – predsa to MUSÍME zvládnuť samé!

Nie, nemusíme.

So stratou komunít sme zároveň stratili podporu a pomoc, aká bola kedysi v šestonedelí absolútne prirodzená, normálna a automatická.

Takmer som zabudla na posledný bod – takzvanú outdoorovú spásu pre akčné ženy.

Choďte von!

Keď už máte pocit, že na vás tie štyri steny (prípadne viac) padajú, zbaľte seba, dieťa, prípadne aj druhé (tretie, štvrté, piate, lexaurin…) dieťa, a choďte von. Aj keď len na dvor alebo na parkovisko, prípadne do prvej mláky. Zmena prostredia a čerstvý vzduch dokážu často zázraky. Toto platí špeciálne pre ženy s dvoma a viac deťmi – domáci tasmánsky diabli sa vonku vedia premeniť na fluffy explorer ovečky.

Vonku je fasa.

Ešte jedna vec – bordel neutečie. Fakt, naozaj, smrteľne vážne – skúšam to každý deň. A on nič. Stále tam je. A nikam sa nechystá. Ani len výmenný pobyt, nič. Bordel je večný a nekonečný – čím skôr sa s ním zmierite a jednoducho ho zhrniete nohou nabok, aby nezavadzal, tým lepšie. Časom sa nájde niekto, komu to bude vadiť natoľko, že vám uprace. Nie je za čo.

Šestonedelie, časť prvá – Vstúpte do trinástej komnaty

Šestonedelie, časť druhá – Prečo je tomu tak