Ďakujem Michaela Drieniková Labancová za možnosť testovať tento, u nás zatiaľ pomerne neznámy, nosič. Jeho výroba prebieha v Poľsku a zastrešuje ho značka Luna Dream. Je to teda poľský nosič, rastúci; táto značka ponúka aj nosiče nerastúce, vhodné cca od 74 konfekčnej a tiež rastúce nosiče so sieťkou miesto šatkovej alebo látkovej chrbtovej opierky (ktorá sa dá prizipsovať v prípade chladnejšieho počasia).

Kinder Hop

Najskôr trochu technických detailov

Bedrový pás

Šírka: 14cm

Hrúbka: 1,5cm

Členitosť: 3 kusy

Najužšie stiahnutie: 71cm

Charakteristika: mäkký

Ramenné popruhy

Šírka: 7cm

Hrúbka: 3cm

Dĺžka celkovo: 52cm

Dĺžka polstrovania: 32cm

Možnosť kríženia: Áno

Uťahovanie oboma smermi

Chrbtová opierka

Šírka: od 25cm do 46cm

Výška: od 36cm do 44,5 / 48,5cm

Šírka záhlavia: 32cm

Polstrovanie pod nožičkami: 4,5cm

Kapucka: na 2 cvočky

Pre koho je nosič určený – veková hranica / konfekcia

Výrobca na svojej stránke uvádza vekovú hranicu od 3 mesiacov do konfekčnej veľkosti 110. So spodnou hranicou vzhľadom na najnižšiu možnú veľkosť nastavenia nosiča súhlasím, avšak horná hranica, ktorú som testovala so 4-ročnou Evičkou, ktorá nosí veľkosť 110, je trochu prestrelená. Chrbtová opierka jej bola jednak krátka a druhak úzka, nosič už ani zďaleka nebol od kolienka po kolienko. Poloha M ostala zachovaná, ale Evke to pohodlné nebolo.

Evka, 4 roky, konfekcia 110

Po skúsenostiach aj ostatných poradkýň by som hornú hranicu odhadla tak na 86/92 v rámci pohodlného ergo nosenia 🙂

Nosič som testovala aj s Ester, v tom čase mala rok, 9 kíl a 74/80 konfekčnú. Nosič som mala nastavený na 12-15 mesiacov (myslím), a pekne sedel na šírku aj na výšku.

Ester, 1 rok, 74/80 konfekčná

Poďme si rozobrať Kinder Hop do väčších detailov

Bedrový pás

je široký 14cm, hrubý 1,5cm, členitý – je rozdelený na 3 kusy. Je mäkký a horná časť, ktorá nie je na pevno prišitá k chrbtovej opierke, sa deformovala a lámala pod váhou dieťaťa. Čisto čo sa materiálu výplne týka, na telo bol príjemný. Na bedrovom páse je prišitá kapsička, avšak, ak dobre podsadíte dieťa, nedostanete sa do nej. Ja osobne veľký zmysel v týchto kapsách na bedrových pásoch nevidím, jedine vtedy, keď sú odnímateľné a je možné ich pripnúť zboku.

Kapsička
Bedrový pás – vrch je zdeformovaný

Najužšie stiahnutie bedrového pásu som namerala na 71cm. Trochu nepríjemne ma tlačila pracka na bedráku, kľudne by som polstrovanie pod ňou prijala ešte dlhšie.

Tu by som prijala ešte polstrovanie pod prackou 🙂
Pracky sú kvalitné

Ramenné popruhy

sú 7cm široké a 3cm hrubé, typovo mi pripomínali ramenné popruhy na Rischino Standarde. Dĺžka celkovo bola 52cm, z toho polstrovanie 32cm. Nosič konštrukčne umožňuje kríženie ramenných popruhov, uťahovať sa dajú oboma smermi – aj dopredu, aj dozadu.

Ramenné popruhy

Pocitovo sú užšie a hrubšie, ale príjemne polstrované. Samozrejmosťou je aj uťahovanie „pod slintáčikmi“, pri tvári dieťatka.

Uťahovanie popruhov pod slintáčikmi

Chrbtová opierka

je rastúca na šírku od 25cm do 46cm a na výšku od 36cm do 44,5cm po napájanie ramenných popruhov a 48,5cm je „predĺženie“ nad ramennými popruhmi. Je to akési predĺženie chrbtovej opierky. Šírka záhlavia je 32cm a polstrovanie pod nožičkami je široké 4,5cm. Kapucka sa pripína na 2 cvočky.

Kapucka na dva cvoky a priestor
Tu je trochu vidieť to „nadstavenie“

Regulácia šírky chrbtovej opierky sa rieši na bedrovom páse z vnútornej strany prostredníctvom navlečeného tunelu na popruhu a na danom popruhu sa nachádzajú aj inštrukcie, ako roztiahnuť chrbtovú opierku v závislosti od veku dieťatka –  praktickejšie by bolo podľa mňa uvádzať konfekčnú veľkosť. Ja som pri Ester mala nastavenú hranicu 12-15 mesiacov (snáď si to pamätám správne).

Regulácia šírky
Detail značenia

Výška chrbtovej opierky sa reguluje prostredníctvom pásoviny, veľmi jednoducho, potiahnutím dolu, prípadne jej uvoľnením.

Na mieste, kde sa chrbtová opierka stretáva s bedrovým pásom sú ešte jedny, dodatočné pracky, na ktoré sa môžu pripnúť ramenné popruhy a tým pádom nič nevyvíja tlak na chrbátik dieťatka, je tu teda aj možnosť nosiť týmto spôsobom. Tie pracky sa nedajú odnímať, čo je podľa mňa škoda, mne osobne tam trochu zavadzali.

Spodné pracky

Kapucňa sa pripína na dva cvočky; bolo by super, keby bola umiestnená hlbšie v nosiči, takto tam vzniká dosť veľká diera počas jej používania.

Šatka, z ktorej bol nosič ušitý, bola veľmi príjemná na dotyk, doslova až hladkacia 🙂 a veľmi prispôsobivá, mäkučká.

Dojmy:

  • Rastúci nosič so záberom od cca 3 mesiacov do konfekčnej veľkosti 86/92
  • Mäkký bedrový pás
  • Možnosť upnutia ramenných popruhov na spodné pracky pre nesediace deti
  • Pomerne jednoduché nastavovanie
  • Príjemná cena, ktorá sa pohybuje už od cca 106 eur

Osobne by som ho odporučila – najmä skrz mäkký bedrový pás – pre ľahšie váhové kategórie, prípadne pre ťažšie deti na občasné, rýchle ponosenie. Pre intenzívne nosených sloníkov by som hľadala nosiče s pevnejším bedrovým pásom a trošku širšími ramennými popruhmi.

Ak som na niečo zabudla, neskôr doplním 🙂