V prvom rade ďakujem Barborke Hurajovej z Moyo za poskytnutie týchto krásnych nosičov na testovanie a recenziu. Svoje dojmy som rozdelila do dvoch článkov, prelinkovanie na ten druhý vždy nájdete na konci.

Nie, toto nie je Moyo tandem nosič, to je len tandem s Moyo nosičmi 😀

Oba nosiče sú rastúce, majú rovnako konštruované bedrové pásy aj ramenné popruhy, rovnaký je aj spôsob regulácie výšky a šírky chrbtovej opierky. Rozdielne sú vo veľkosti (logicky) a tiež v tom, že First Size obsahuje pracky na bedrovom páse (odnímateľné) a skrz túto vlastnosť umožňuje aj kríženie ramenných popruhov, zatiaľ čo Maxi Size možnosť kríženia nemá.

Tu chcem podotknúť, že Moyo vyrába ešte druh nosičov s názvom Cross – a ten je primárne určený na kríženie ramenných popruhov.

Najprv trocha meraní a technických parametrov.

Moyo Classa Maxi Size

Rastúci nosič, vhodný od 74/80 konfekčnej do cca 110 konfekcie

Bedrový pás

Šírka – 12cm v najširšej časti, zužuje sa ku konci na 8cm

Hrúbka – 1cm

Najužšie stiahnutie: 70cm, po odstránení brzdy cca o 5cm menej

Z jedného kusu, bohato prešívaný.

Ramenné popruhy

Šírka – 9cm

Hrúbka – 2cm

Dĺžka celkovo – 54cm

Dĺžka polstrovania – 39cm

Možnosť kríženia: Nie

Uťahovanie: Dopredu

Chrbtová opierka

Šírka – od 38cm do 51cm

Výška – od 44cm do 52cm

Šírka záhlavia – 30cm

Kapucka: odnímateľná

Tento bedrový pás…amen tma. Som do neho!

Pre koho je nosič určený? Konfekcia / váha / vek

Moyo Classa Maxi Size je nosič vhodný od konfekcie 74/80, s First Size na seba teda konfekčne nadväzujú. Spodnú hranicu som testovala s Ester, v tom čase mala 10 mesiacov a konfekciu 68 vrch/74 nohy (ona je skôr drobnejšia), 8,5kg.

Nosič jej sedel na šírku pekne, na výšku som mala pocit, že je v ňom trošičku stratená, čiže pod spodnú hranicu by som určite nešla. Na druhú stranu sa dokázala do nosiča viacej schovať a vyzerala, že jej to aj celkom vyhovuje.

Zakuklila sa tam dokonale 🙂

Ešte čo sa šírky týka – nosič sa čisto technicky dá stiahnuť na užšie, než je odporúčané výrobkyňou, avšak keď som to spravila, urobila sa mi na chrbtovej opierke dosť výrazná „zloženina“ (neviem ako inak to nazvať), čiže určite by som rešpektovala oficiálne odporúčania Moyo.

„Zloženina“ – noseniu nebráni, je to iba estetická záležitosť, ale aj tak by som to nerobila a rešpektovala odporúčanie výrobkyne

Horná hranica nosiča je cca konfekcia 110 – otestované s Evkou, takmer 4 roky, 16kg a konfekčná 110. Nosič jej nebol úplne presne od kolienka po kolienko, už nejaký ten centimeter chýbal, ale poloha M bola zachovaná a Evka sa nesťažovala (a ona sa vie expresne posťažovať, čo sa tohto týka). Na výšku jej nosič krásne sedel a chrbtová opierka bola naozaj štedrá, čo sa tohto týka.  

Figurantke sa veľmi nechcelo pózovať 🙂

Poďme si rozobrať Moyo Maxi Size po častiach.

Bedrový pás

je široký 12cm v strede a zužuje sa ku koncom na 8cm. Je pevný, tenký 1cm, nie je členitý, za to bohato prešívaný. Tento bedrový pás je skôr tenší a veľmi pevný, neláme sa a odnesie malých aj veľkých sloníkov 🙂

Jeho najväčšou výhodou je jednoznačne jeho nosnosť – ani pod váhou ťažších detičiek sa neláme, drží tvar a nedeformuje sa.

A vizuálne nádherný!

Nie všetkým sedia pevné bedrové pásy, ale niekedy je to len o tom, nájsť si preň tú vhodnú polohu a trochu sa pohrať s jeho umiestnením. Na začiatku testovania ma trochu tlačil, ale po krátkom čase sme si na seba zvykli a ja som si našla polohu, v ktorej ma nič neomínalo.

Šírka

Odmenou mi bolo veľmi pohodlné nosenie, kedy sú ramená vďaka pevnému bedrovému pásu odľahčené, keďže ten na seba preberie značnú časť váhy noseného dieťaťa.

Najužšie stiahnutie som namerala 70cm, po odstránení brzdy sa dá dosiahnuť ešte cca o 5cm menej, čo by mohlo stačiť aj útlym rodičom. Ak ste extra nízki a/alebo extra útli, treba úpravu bedrového pásu konzultovať s výrobkyňou.

Ramenné popruhy

sú široké 9cm, hrubé 2cm a ich celková dĺžka aj s polstrovaním je 54cm, samotné polstrovanie meria 39cm. Povedala by som, že sú tak akurát – ani nie príliš tenké, ani príliš hrubé, taký príjemný stred. Na moje ramená sedeli super a boli pohodlné.

Doťahujú sa smerom dopredu, čo je super praktické a šikovné (osobne vôbec nie som fanúšičkou doťahovania ramenných popruhov dozadu, je to dosť rukolomné).

Hrúbka

Ak máte radi kríženie ramenných popruhov, odporúčam vyskúšať rad Cross.

Chrbtová opierka

je rastúca do výšky od 44cm do 52cm, aj do šírky od 38cm do 51cm. Šírka záhlavia je 30cm. Na výšku sa nosič reguluje pomocou sťahovania dvoch šnúrok, ktoré zaistíte uzlíkom. Na šírku sa reguluje jednoducho pomocou suchého zipsu na bedrovom páse. Odierania sa, podľa Barborky, vraj báť nemusíte, suchý zips na tejto strane je jemný. Na holé telo som ho, priznám sa, neskúšala, keďže tak nikdy nenosím, ale verím, že niekto určite áno.

Sťahovanie výšky – na šnúrky
Regulácia šírky chrbtovej opierky

Kapucka je odnímateľná a veľkosťou mi pripadala tak akurát.

Oba nosiče som vyskúšala ako vpredu, tak aj  na chrbte a v oboch prípadoch bolo nosenie veľmi pohodlné a príjemné.

Samá ruka, samá noha
Aj sa usmiala 🙂

Celkový dojem z nosiča:

  • Jednoduché nastavovanie
  • Pevný a nosný bedrový pás, ktorý sa nedeformuje
  • Tak ako First Size, aj Maxi Size podľa mňa lepšie sadne deťom s dlhším trupom a pevnejšie stavaným
  • Krásny dizajn
  • Prešitie bedrového pásu som obdivovala zakaždým, keď mi naň padol zrak 🙂 je fakt vizuálne nádherné
  • Nosič je šitý tak, že je pomerne dosť ťažké doň dieťa zle podsadiť, čo vnímam ako plus hlavne pri začiatočníkoch.

Ešte k tomu dizajnu – je to  originálny Moyo dizajn a ich vlastné šatky. Modrá doslova žiari a veľmi mi pripomínala dovolenku pri mori. Vzor je veľmi milený, folkový a na nosiči pekne vyznieva. Je dosť výrazný a tak trochu rozprávkový 🙂

Recenziu na Moyo Classa First Size nájdete tu.

Ešte trochu fotobombingu!

Doťahovanie ramenných popruhov
Týraná toddlerka