V prvom rade ďakujem Barborke Hurajovej z Moyo za poskytnutie týchto krásnych nosičov na testovanie a recenziu. Svoje dojmy som rozdelila do dvoch článkov, prelinkovanie na ten druhý vždy nájdete na konci.

Oba nosiče sú rastúce, majú rovnako konštruované bedrové pásy aj ramenné popruhy, rovnaký je aj spôsob regulácie výšky a šírky chrbtovej opierky. Rozdielne sú vo veľkosti (logicky) a tiež v tom, že First Size obsahuje pracky na bedrovom páse (odnímateľné) a skrz túto vlastnosť umožňuje aj kríženie ramenných popruhov, zatiaľ čo Maxi Size možnosť kríženia nemá.

Tu chcem podotknúť, že Moyo vyrába ešte druh nosičov s názvom Cross – a ten je primárne určený na kríženie ramenných popruhov.

Najprv trocha meraní a technických parametrov.

Moyo Classa First Size

Rastúci nosič, vhodný od 56/62 konfekčnej do cca 80/86 konfekcie

Bedrový pás

Šírka – 12cm v najširšej časti, zužuje sa ku konci na 8cm

Hrúbka – 1cm

Najužšie stiahnutie: 70cm, po odstránení brzdy cca o 5cm menej

Z jedného kusu, bohato prešívaný.

Ramenné popruhy

Šírka – 9cm

Hrúbka – 2cm

Dĺžka celkovo – 54cm

Dĺžka polstrovania – 39cm

Možnosť kríženia: Áno

Uťahovanie: Dopredu

Chrbtová opierka

Šírka – od 20cm do 40cm

Výška – od 33cm do 44cm

Šírka záhlavia – 22cm

Kapucka: na pevno prišitá

Jeden pohľad, tisíc slov – Ester approves 🙂

Pre koho je nosič určený? Konfekcia / váha / vek

Moyo Classa First Size je nosič vhodný od novorodenca, podľa mojich skúšaní tak od konfekčnej 56/62, veľmi samozrejme záleží od jednotlivých proporcií tela bábätka. Najmenšie bábätko, ktoré som v ňom mala (samozrejme nie ja, ale jeho právoplatná majiteľka –  na fotke) bola Emka, v tom čase mala okolo 52cm a 3800/3900g.

Nádherná Milka, naša bohyňa 🙂

Na šírku medzi nožičkami nosič pekne sedel (k dokonalosti chýbalo pár milimetrov), ale na výšku v ňom bola Emka ešte trošku utopená (stačilo by ešte tak centimeter-dva k mojej úplnej spokojnosti). Povedala by som, že nosič skvele sadne bábätkám s dlhším trupom, taktiež bábätkám bacuľatým, ťažším, ktorým iné nosiče síce sedia na šírku, ale chrbtová opierka vie byť na danom nastavení krátka.

Ňuňu nožičkaaaa

Nosič má hore po bokoch reguláciu, ktorá stiahne priestor za krkom bábätka a tak sa mu nosič vie lepšie prispôsobiť, aby hlavička nelietala a bola dobre istená. Táto regulácia je riešená gumičkami s brzdou a je našitá mierne zošikma, čo mi pripadá ako veľmi šikovné riešenie, keďže tým nosič trochu stiahne aj po bokoch, a nie len hore pri hlavičke.

Regulácia za hlavičkou dieťatka

Ďalšia zaujímavá vec sú bonusové  pracky na bedrovom páse – tento spôsob upínania ramenných popruhov je výborný pre deti cca do troch mesiacov, keďže nič nevyvíja tlak na chrbátik a ten sa tak môže dokonale zaguľatiť. V zahraničí sa tento spôsob upínania odporúča cca do pol roka, prípadne kým dieťa samé nesedí, z mojich skúseností väčšina rodičov prejde na vyššie zapnuté pracky vtedy, keď dieťatko samé drží hlavičku, väčšinou z praktického hľadiska.

Spodné pracky, kam sa dajú upnúť ramenné popruhy – sú odnímateľné

Je to, samozrejme, plne na rozhodnutí rodiča, dokedy je jemu a dieťaťu takéto nastavenie pohodlné. Ako bonus máte možnosť po bokoch si zapnúť popruh aj do vrchných praciek – toto riešenie možno využijú rodičia, ktorí by sa báli, že im bábätko z boku nič neistí 🙂 Tieto dodatočné pracky sú takisto odnímateľné.

Všetky pracky zapnuté 🙂

Horná hranica nosiča je cca konfekcia 80/86, ALE – veľa záleží od proporcií dieťaťa aj od nastavenia nosiča. Pre ilustráciu – Ester v čase testovania mala 10 mesiacov a konfekciu 68 vrch/74 nohy (ona je skôr drobnejšia), 8,5kg. Nosič na najširšom nastavení pekne sedel.

Na základe tejto mojej skúsenosti, som predpokladala, že konfekcia 74 bude horná hranica nosiča, ale nie je to celkom tak. Nižšie vám ešte hodím fotky od Barborky Zajacovej (ďakujem), ktorej dieťatko nosí konfekciu 92 (2 roky) a tiež Barborky Hurajovej, ktorej malá nosí 80/86. Obom deťom je nosič s prehľadom dobrý.

Poučenie aj pre mňa 🙂

Ester, konfekcia 74
Laďka, konfekcia 92
Laďka, konfekcia 92
Karolínka, konfekcia 80/86
Detail

Veľmi oceňujem, že sa Moyo nesnaží pokryť „celé nosiace obdobie“, ani sa nehrá na nosič, ktorý vydrží od pôrodnice do dvoch rokov. Primárne slúži tomu obdobiu, na ktoré bol konštruovaný – a teda na malé deti do roka, roka a pol, u ktorých je rast najrýchlejší. Vďaka tomu je jeho nastavovanie pomerne jednoduché a nie je tam veľa čo pokaziť 🙂

Poďme si rozobrať Moyo First Size po častiach.

Bedrový pás

je široký 12cm v strede a zužuje sa ku koncom na 8cm. Je pevný, tenký 1cm, nie je členitý, za to bohato prešívaný. Tento bedrový pás je skôr tenší a veľmi pevný, neláme sa a odnesie aj malých sloníkov 🙂 Jeho najväčšou výhodou je jednoznačne jeho nosnosť – ani pod váhou ťažších detičiek sa neláme, drží tvar a nedeformuje sa.

Nie všetkým sedia pevné bedrové pásy, ale niekedy je to len o tom, nájsť si preň tú vhodnú polohu a trochu sa pohrať s jeho umiestnením. Na začiatku testovania ma trochu tlačil, ale po krátkom čase sme si na seba zvykli a ja som si našla polohu, v ktorej ma nič neomínalo.

Odmenou mi bolo veľmi pohodlné nosenie, kedy sú ramená vďaka pevnému bedrovému pásu odľahčené, keďže ten na seba preberie značnú časť váhy noseného dieťaťa.

Najužšie stiahnutie som namerala 70cm, po odstránení brzdy sa dá dosiahnuť ešte cca o 5cm menej, čo by mohlo stačiť aj útlym rodičom. Ak ste extra nízki a/alebo extra útli, treba úpravu bedrového pásu konzultovať s výrobkyňou.

Ramenné popruhy

sú široké 9cm, hrubé 2cm a ich celková dĺžka aj s polstrovaním je 54cm, samotné polstrovanie meria 39cm. Povedala by som, že sú tak akurát – ani nie príliš tenké, ani príliš hrubé, taký príjemný stred. Na moje ramená sedeli super a boli pohodlné.

Doťahujú sa smerom dopredu, čo je super praktické a šikovné (osobne vôbec nie som fanúšičkou doťahovania ramenných popruhov dozadu, je to dosť rukolomné).

Na tomto First Size modeli je teda možné ich aj krížiť, aj keď na to nosič nie je primárne konštruovaný, táto možnosť tu je. Ak ale máte radi kríženie, odporúčam skôr vyskúšať typ Cross.

Chrbtová opierka

je rastúca do výšky od 33cm do 44cm, aj do šírky od 20cm do 40cm. Šírka záhlavia je 22cm. Na výšku sa nosič reguluje pomocou sťahovania dvoch šnúrok, ktoré zaistíte uzlíkom. Na šírku sa reguluje jednoducho pomocou suchého zipsu na bedrovom páse. Odierania sa, podľa Barborky, vraj báť nemusíte, suchý zips na tejto strane je jemný. Na holé telo som ho, priznám sa, neskúšala, keďže tak nikdy nenosím, ale verím, že niekto určite áno.

Regulovanie na šírku je riešené skrz suchý zips na bedrovom páse
Suchý zips detail
Regulácia výšky – na šnúrky
Nosič stiahnutý na max

Kapucka je prišitá napevno k nosiču a veľkosťou mi pripadala tak akurát.

Oba nosiče som vyskúšala ako vpredu, tak aj na chrbte a v oboch prípadoch bolo nosenie veľmi pohodlné a príjemné.

Celkový dojem z nosiča:

  • Jednoduché nastavovanie
  • Pevný a nosný bedrový pás, ktorý sa nedeformuje
  • Možnosť upnutia ramenných popruhov na spodné pracky na bedrovom páse
  • Lepšie sadne deťom s dlhším trupom a pevnejšie stavaným
  • Krásny dizajn
  • Prešitie bedrového pásu som obdivovala zakaždým, keď mi naň padol zrak 🙂 je fakt vizuálne nádherné
  • Nosič je šitý tak, že je pomerne dosť ťažké doň dieťa zle podsadiť, čo vnímam ako plus hlavne pri začiatočníkoch.

Ešte k tomu dizajnu – je to  originálny Moyo dizajn a ich vlastné šatky. Modrá doslova žiari a veľmi mi pripomínala dovolenku pri mori. Vzor je veľmi milený, folkový a na nosiči pekne vyznieva. Je dosť výrazný a tak trochu rozprávkový 🙂

Recenziu na Moyo Classa Maxi Size nájdete tu.

Ešte trochu fotobombingu:

Dojčenie tiež super 🙂
Spokojná Esterházy
Najmenšie stiahnutie
Prídavná pracka (odnímateľná)